Vishay/Dale RN60D3160FRE6
RN60D3160FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3160FRE6
Brief Description
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3160FRE6.pdf
Availability of RN60D3160FRE6
QUANTITY
RN60D3160FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3160FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D3160FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3160FRE6
Related LinksRN60D3, RN60D3160FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3160FRE6 Details Description
Related parts for RN60D3160FRE6
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 PIN datasheet.pdf
PIVOT ARM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
BASE COVER 1.5X60X18 LIGHT GRAY datasheet.pdf
LPP 7.62/90/15 OG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
TRT PLUG RFI CAP W/6" BRSS CHN datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf