Vishay/Dale RN60D3571FR36
RN60D3571FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3571FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3571FR36.pdf
Availability of RN60D3571FR36
QUANTITY
RN60D3571FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3571FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D3571FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3571FR36
Related LinksRN60D3, RN60D3571FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3571FR36 Details Description
Related parts for RN60D3571FR36
RES SMD 2.26K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf