Vishay/Dale RN60D35R1FB14
RN60D35R1FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D35R1FB14
Brief Description
RES 35.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D35R1FB14.pdf
Availability of RN60D35R1FB14
QUANTITY
RN60D35R1FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D35R1FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D35R1FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D35R1FB14
Related LinksRN60D3, RN60D35R1FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D35R1FB14 Details Description
Related parts for RN60D35R1FB14
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC RPM FAN CTRLR 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 120 MOHM TH datasheet.pdf
INLINE TERMINAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf