Vishay/Dale RN60D3602FB14
RN60D3602FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3602FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3602FB14.pdf
Availability of RN60D3602FB14
QUANTITY
RN60D3602FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3602FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3602FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3602FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3602FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3602FB14 Details Description
Related parts for RN60D3602FB14
IC REG LDO 15V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOD WIRELESS LAN SPI 253 I datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf