Vishay/Dale RN60D3602FB14
RN60D3602FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3602FB14
Brief Description
RES 36K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3602FB14.pdf
Availability of RN60D3602FB14
QUANTITY
RN60D3602FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3602FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3602FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3602FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3602FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3602FB14 Details Description
Related parts for RN60D3602FB14
IC 8-BIT ADDRESS LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2-BIT UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 328 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5039 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf