Vishay/Dale RN60D3742FB14
RN60D3742FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3742FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3742FB14.pdf
Availability of RN60D3742FB14
QUANTITY
RN60D3742FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3742FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3742FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3742FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3742FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3742FB14 Details Description
Related parts for RN60D3742FB14
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A DPAK datasheet.pdf