Vishay/Dale RN60D3923FBSL
RN60D3923FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3923FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3923FBSL.pdf
Availability of RN60D3923FBSL
QUANTITY
RN60D3923FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3923FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D3923FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3923FBSL
Related LinksRN60D3, RN60D3923FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3923FBSL Details Description
Related parts for RN60D3923FBSL
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
KIT CONN DISK DRIVE WTB datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO MIZER datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf