Vishay/Dale RN60D3R01FB14
RN60D3R01FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3R01FB14
Brief Description
RES 3.01 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3R01FB14.pdf
Availability of RN60D3R01FB14
QUANTITY
RN60D3R01FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3R01FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3R01FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3R01FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3R01FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3R01FB14 Details Description
Related parts for RN60D3R01FB14
IC VREF SHUNT 2.5V/7V TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3673TL-ADJ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS42518 CODEC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf