Vishay/Dale RN60D4422FRE6
RN60D4422FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4422FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4422FRE6.pdf
Availability of RN60D4422FRE6
QUANTITY
RN60D4422FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4422FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D4422FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4422FRE6
Related LinksRN60D4, RN60D4422FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4422FRE6 Details Description
Related parts for RN60D4422FRE6
TERM RING EXP VYL 2AWG 1/2 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN GRY datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf