Vishay/Dale RN60D4532FB14
RN60D4532FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4532FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4532FB14.pdf
Availability of RN60D4532FB14
QUANTITY
RN60D4532FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4532FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D4532FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4532FB14
Related LinksRN60D4, RN60D4532FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4532FB14 Details Description
Related parts for RN60D4532FB14
CONN 2MM HEADER 125POS STR GOLD datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.8A 33.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf