Vishay/Dale RN60D4642FR36
RN60D4642FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4642FR36
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4642FR36.pdf
Availability of RN60D4642FR36
QUANTITY
RN60D4642FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4642FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D4642FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4642FR36
Related LinksRN60D4, RN60D4642FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4642FR36 Details Description
Related parts for RN60D4642FR36
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 TABS BLACK datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 5-USMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR OPTIMATE ST datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17.5A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf