Vishay/Dale RN60D4751FRSL
RN60D4751FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4751FRSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4751FRSL.pdf
Availability of RN60D4751FRSL
QUANTITY
RN60D4751FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4751FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D4751FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4751FRSL
Related LinksRN60D4, RN60D4751FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4751FRSL Details Description
Related parts for RN60D4751FRSL
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BATTRY BKUP SPRVSOR 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL OPN DRN XSON8U datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24TSSOP datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
MBXLE VERT RCPT 3HDP+1LP+24S+1LP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf