Vishay/Dale RN60D4904FRE6
RN60D4904FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4904FRE6
Brief Description
RES 4.9M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4904FRE6.pdf
Availability of RN60D4904FRE6
QUANTITY
RN60D4904FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4904FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D4904FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4904FRE6
Related LinksRN60D4, RN60D4904FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4904FRE6 Details Description
Related parts for RN60D4904FRE6
CABLE TIE STD WR BLK 4.8" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS SNGL GOLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 10A 800V GBJ datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS2149 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 256X9 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf