Vishay/Dale RN60D52R3FRSL
RN60D52R3FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D52R3FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D52R3FRSL.pdf
Availability of RN60D52R3FRSL
QUANTITY
RN60D52R3FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D52R3FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D52R3FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D52R3FRSL
Related LinksRN60D5, RN60D52R3FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D52R3FRSL Details Description
Related parts for RN60D52R3FRSL
6 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
PIGTAIL SM BUF FIB SC (NG) datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 28TSSOP datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 550MA 560 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" 1DIGIT BLUE CC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 2000VDC datasheet.pdf