Vishay/Dale RN60D5362FRSL
RN60D5362FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5362FRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5362FRSL.pdf
Availability of RN60D5362FRSL
QUANTITY
RN60D5362FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5362FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5362FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)