Vishay/Dale RN60D5491FB14
RN60D5491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5491FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5491FB14.pdf
Availability of RN60D5491FB14
QUANTITY
RN60D5491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5491FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5491FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5491FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5491FB14 Details Description
Related parts for RN60D5491FB14
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 807.7038MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf