Vishay/Dale RN60D5620FRSL
RN60D5620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5620FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5620FRSL.pdf
Availability of RN60D5620FRSL
QUANTITY
RN60D5620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5620FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5620FRSL
Related LinksRN60D5, RN60D5620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5620FRSL Details Description
Related parts for RN60D5620FRSL
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 18" BLK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 3POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 2.0MM datasheet.pdf
RES 36 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 76MA 25 OHM TH datasheet.pdf
RES 46 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf