Vishay/Dale RN60D5620FRSL
RN60D5620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5620FRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5620FRSL.pdf
Availability of RN60D5620FRSL
QUANTITY
RN60D5620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5620FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5620FRSL
Related LinksRN60D5, RN60D5620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5620FRSL Details Description
Related parts for RN60D5620FRSL
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 22POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf