Vishay/Dale RN60D5622FB14
RN60D5622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5622FB14
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5622FB14.pdf
Availability of RN60D5622FB14
QUANTITY
RN60D5622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5622FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5622FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5622FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5622FB14 Details Description
Related parts for RN60D5622FB14
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO15 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf