Vishay/Dale RN60D5622FB14
RN60D5622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5622FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5622FB14.pdf
Availability of RN60D5622FB14
QUANTITY
RN60D5622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5622FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5622FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5622FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5622FB14 Details Description
Related parts for RN60D5622FB14
RELAY OPTO DPST-NO 100MA 400V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 36OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VCT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf