Vishay/Dale RN60D5761FB14
RN60D5761FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5761FB14
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5761FB14.pdf
Availability of RN60D5761FB14
QUANTITY
RN60D5761FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5761FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5761FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5761FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5761FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5761FB14 Details Description
Related parts for RN60D5761FB14
IC LED Driver Linear 50mA 24-SO datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER 14STG 16DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC RECLOCKER SMPTE 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 152MA 2.55 OHM TH datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 8POS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 85V HALF BRDG datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.58A 78.7 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf