Vishay/Dale RN60D6040FR36
RN60D6040FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6040FR36
Brief Description
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6040FR36.pdf
Availability of RN60D6040FR36
QUANTITY
RN60D6040FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6040FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D6040FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6040FR36
Related LinksRN60D6, RN60D6040FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6040FR36 Details Description
Related parts for RN60D6040FR36
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 88.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 100V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 4.7K OHM 12SRT datasheet.pdf