Vishay/Dale RN60D6190FBSL
RN60D6190FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6190FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6190FBSL.pdf
Availability of RN60D6190FBSL
QUANTITY
RN60D6190FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6190FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D6190FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6190FBSL
Related LinksRN60D6, RN60D6190FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6190FBSL Details Description
Related parts for RN60D6190FBSL
IC VIDEO SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1600V 90A DUAL B datasheet.pdf