Vishay/Dale RN60D6653FBSL
RN60D6653FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6653FBSL
Brief Description
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6653FBSL.pdf
Availability of RN60D6653FBSL
QUANTITY
RN60D6653FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6653FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D6653FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6653FBSL
Related LinksRN60D6, RN60D6653FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6653FBSL Details Description
Related parts for RN60D6653FBSL
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED 18MM RED 12V WIRE PNL MNT datasheet.pdf
INDUCTOR, BEAD, 6 X 9MM, 2 NPB datasheet.pdf