Vishay/Dale RN60D6812FB14
RN60D6812FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6812FB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6812FB14.pdf
Availability of RN60D6812FB14
QUANTITY
RN60D6812FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6812FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D6812FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6812FB14
Related LinksRN60D6, RN60D6812FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6812FB14 Details Description
Related parts for RN60D6812FB14
OSC XO 8.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.9A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf