Vishay/Dale RN60D6982FR36
RN60D6982FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6982FR36
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6982FR36.pdf
Availability of RN60D6982FR36
QUANTITY
RN60D6982FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6982FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D6982FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6982FR36
Related LinksRN60D6, RN60D6982FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6982FR36 Details Description
Related parts for RN60D6982FR36
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 15POS 2MM datasheet.pdf
MOD PWR 2A STD FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
P1 CASSETTE NON-ADHESIVE TAP datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" YEL FLOAT datasheet.pdf