Vishay/Dale RN60D6983FRE6
RN60D6983FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6983FRE6
Brief Description
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6983FRE6.pdf
Availability of RN60D6983FRE6
QUANTITY
RN60D6983FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6983FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D6983FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6983FRE6
Related LinksRN60D6, RN60D6983FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6983FRE6 Details Description
Related parts for RN60D6983FRE6
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TLV320AIC31 datasheet.pdf
IC LASER DVR 3CH W/RF OSC 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS .050" R/A PCB datasheet.pdf