Vishay/Dale RN60D7320FRSL
RN60D7320FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D7320FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D7320FRSL.pdf
Availability of RN60D7320FRSL
QUANTITY
RN60D7320FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D7320FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D7320FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D7320FRSL
Related LinksRN60D7, RN60D7320FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D7320FRSL Details Description
Related parts for RN60D7320FRSL
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 19.43MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 225W datasheet.pdf
OSC MEMS datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf