Vishay/Dale RN60D7323FBSL
RN60D7323FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D7323FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D7323FBSL.pdf
Availability of RN60D7323FBSL
QUANTITY
RN60D7323FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D7323FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D7323FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D7323FBSL
Related LinksRN60D7, RN60D7323FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D7323FBSL Details Description
Related parts for RN60D7323FBSL
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 500MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 4POS datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf