Vishay/Dale RN60D7500FR36
RN60D7500FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D7500FR36
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D7500FR36.pdf
Availability of RN60D7500FR36
QUANTITY
RN60D7500FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D7500FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D7500FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D7500FR36
Related LinksRN60D7, RN60D7500FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D7500FR36 Details Description
Related parts for RN60D7500FR36
CONN STRAIN RELIEF JR25 8MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf