Vishay/Dale RN60D7902FB14
RN60D7902FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D7902FB14
Brief Description
RES 79K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D7902FB14.pdf
Availability of RN60D7902FB14
QUANTITY
RN60D7902FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D7902FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D7902FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D7902FB14
Related LinksRN60D7, RN60D7902FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D7902FB14 Details Description
Related parts for RN60D7902FB14
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT .200 15POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf