Vishay/Dale RN60D8252FRE6
RN60D8252FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D8252FRE6
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D8252FRE6.pdf
Availability of RN60D8252FRE6
QUANTITY
RN60D8252FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D8252FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D8252FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D8252FRE6
Related LinksRN60D8, RN60D8252FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D8252FRE6 Details Description
Related parts for RN60D8252FRE6
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.65K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf