Vishay/Dale RN60D82R5FB14
RN60D82R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D82R5FB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D82R5FB14.pdf
Availability of RN60D82R5FB14
QUANTITY
RN60D82R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D82R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D82R5FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D82R5FB14
Related LinksRN60D8, RN60D82R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D82R5FB14 Details Description
Related parts for RN60D82R5FB14
MODULE POWER ENTRY FLANGE SW 6A datasheet.pdf
COVER MOLDED ELEC & SNAP OFF WHT datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8MSOP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3.5 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 39.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 2POS SILVR CRIMP datasheet.pdf