Vishay/Dale RN60D9092FBSL
RN60D9092FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9092FBSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9092FBSL.pdf
Availability of RN60D9092FBSL
QUANTITY
RN60D9092FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9092FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D9092FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)