Vishay/Dale RN60D9092FR36
RN60D9092FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9092FR36
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9092FR36.pdf
Availability of RN60D9092FR36
QUANTITY
RN60D9092FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9092FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D9092FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9092FR36
Related LinksRN60D9, RN60D9092FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9092FR36 Details Description
Related parts for RN60D9092FR36
LED 2X5MM RA 2-HI RED LO-I PCMT datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14S/AE14G/HDP14S datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CABLE 20POS SOCKET-SOCKET 4M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf