Vishay/Dale RN60D9763FRSL
RN60D9763FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9763FRSL
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9763FRSL.pdf
Availability of RN60D9763FRSL
QUANTITY
RN60D9763FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9763FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D9763FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9763FRSL
Related LinksRN60D9, RN60D9763FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9763FRSL Details Description
Related parts for RN60D9763FRSL
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIR COUPLER 17DB 869MHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf