Vishay/Dale RN60D97R6FRSL
RN60D97R6FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D97R6FRSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D97R6FRSL.pdf
Availability of RN60D97R6FRSL
QUANTITY
RN60D97R6FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D97R6FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D97R6FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D97R6FRSL
Related LinksRN60D9, RN60D97R6FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D97R6FRSL Details Description
Related parts for RN60D97R6FRSL
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 263MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AC datasheet.pdf
8P RCPT VAL-U-LOK GW datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 15MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONTROL ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 1.05KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 878MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54BGA datasheet.pdf