Vishay/Dale RN60E1022BB14
RN60E1022BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1022BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1022BB14.pdf
Availability of RN60E1022BB14
QUANTITY
RN60E1022BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1022BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1022BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1022BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1022BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1022BB14 Details Description
Related parts for RN60E1022BB14
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 2008 datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
RES 15K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf