Vishay/Dale RN60E1022FB14
RN60E1022FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1022FB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1022FB14.pdf
Availability of RN60E1022FB14
QUANTITY
RN60E1022FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1022FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1022FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1022FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1022FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1022FB14 Details Description
Related parts for RN60E1022FB14
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR DR.DP SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
23CIR MTA156 P/M EDG/CONN LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf