Vishay/Dale RN60E1022FB14
RN60E1022FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1022FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1022FB14.pdf
Availability of RN60E1022FB14
QUANTITY
RN60E1022FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1022FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1022FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1022FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1022FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1022FB14 Details Description
Related parts for RN60E1022FB14
RES ARRAY 15 RES 820 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf