Vishay/Dale RN60E1132FB14
RN60E1132FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1132FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1132FB14.pdf
Availability of RN60E1132FB14
QUANTITY
RN60E1132FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1132FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1132FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1132FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1132FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1132FB14 Details Description
Related parts for RN60E1132FB14
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.50A 16V CHIP 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 3921 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
F BK 40/350 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf