Vishay/Dale RN60E1152FBSL
RN60E1152FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1152FBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1152FBSL.pdf
Availability of RN60E1152FBSL
QUANTITY
RN60E1152FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1152FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1152FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1152FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1152FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1152FBSL Details Description
Related parts for RN60E1152FBSL
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 19A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "3" ORG/BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf