Vishay/Dale RN60E1200BRE6
RN60E1200BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1200BRE6
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1200BRE6.pdf
Availability of RN60E1200BRE6
QUANTITY
RN60E1200BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1200BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1200BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1200BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1200BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1200BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1200BRE6
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
TERMINAL COVER H7BX SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf