Vishay/Dale RN60E1402BB14
RN60E1402BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1402BB14
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1402BB14.pdf
Availability of RN60E1402BB14
QUANTITY
RN60E1402BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1402BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1402BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1402BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1402BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1402BB14 Details Description
Related parts for RN60E1402BB14
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 540MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf