Vishay/Dale RN60E1500FBSL
RN60E1500FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1500FBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1500FBSL.pdf
Availability of RN60E1500FBSL
QUANTITY
RN60E1500FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1500FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1500FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1500FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1500FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1500FBSL Details Description
Related parts for RN60E1500FBSL
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEAT SHRINK PSTH 1 1/4 BLACK 50' datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
FEED-THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf