Vishay/Dale RN60E1503FBSL
RN60E1503FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503FBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503FBSL.pdf
Availability of RN60E1503FBSL
QUANTITY
RN60E1503FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1503FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1503FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503FBSL Details Description
Related parts for RN60E1503FBSL
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf