Vishay/Dale RN60E1650FBSL
RN60E1650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1650FBSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1650FBSL.pdf
Availability of RN60E1650FBSL
QUANTITY
RN60E1650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1650FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1650FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1650FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1650FBSL Details Description
Related parts for RN60E1650FBSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A datasheet.pdf