Vishay/Dale RN60E1653FRE6
RN60E1653FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1653FRE6
Brief Description
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1653FRE6.pdf
Availability of RN60E1653FRE6
QUANTITY
RN60E1653FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1653FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1653FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1653FRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1653FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1653FRE6 Details Description
Related parts for RN60E1653FRE6
RECTIFIER BRIDGE 12A 600V GBPC datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 35POS datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 350V X7T 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf