Vishay/Dale RN60E1720BRE6
RN60E1720BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1720BRE6
Brief Description
RES 172 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1720BRE6.pdf
Availability of RN60E1720BRE6
QUANTITY
RN60E1720BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1720BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1720BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1720BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1720BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1720BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1720BRE6
CROSS FITTING 4WAY ORANGE 4X4" datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HISIDE 2CH 14-SOP datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
CONV DC/DC .75-3.63VDC 6A OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER SAW 836.5MHZ GSM850/CDMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf