Vishay/Dale RN60E1800BRE6
RN60E1800BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1800BRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1800BRE6.pdf
Availability of RN60E1800BRE6
QUANTITY
RN60E1800BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1800BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1800BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1800BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1800BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1800BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1800BRE6
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 62MM datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 26POS R/A datasheet.pdf